← wróć do podstrony "Baza wiedzy"

,,W USA setki tysięcy ludzi umiera z powodu chorób seca i nowotworów. Myślę, że dowody na korzystne, zmniejszające cierpienia, działanie witaminy E, są niepodważalne. W dodatku witamina E jest niedroga”.

Witamina E

Skuteczny antyutleniacz

Witamina E jest niezbędnym składnikiem naszej diety pokarmowej. Posiada ona ogromny wpływ na prawidłowy przebieg metabolicznych funkcji w ludzkim organizmie. Każda komórka naszego organizmu potrzebuje określonej porcji tej substancji. Do najważniejszych funkcji, jakie spełnia witamina E, jest osłona antyoksydacyjna, którą zapewnia ona każdej komórce naszego organizmu. Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie przeprowadzić syntezy tego związku. Dlatego też witamina E musi być obowiązkowo dostarczona w diecie pokarmowej. Bogatym źródłem naturalnej witaminy E jest olej lniany.

Naturalna witamina E, (bo tylko o takich związkach w tych informacjach jest mowa) należy do substancji, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Witamina E, nie jest pojedynczym związkiem, lecz jest kompozycją ośmiu związków chemicznych o podobnej strukturze biochemicznej; czterech tokoferoli i czterech tokotrienoli. Należy podkreślić rzecz najistotniejszą, że związki wchodzące w skład witaminy E działają najskuteczniej (synergicznie), kiedy wszystkie ich formy występują razem. Stąd nasuwa się oczywisty wniosek, że skuteczność działania związków naturalnych w konfrontacji z działaniem związków syntetycznych jest nieporównywalna. W tym przypadku nie można pominąć faktu, że w syntetycznej witaminie E, jedynie jeden ze związków chemicznych ma strukturę chemiczną zbliżoną (porównywalną) do tej, która występuje w naturze. Jakikolwiek dodatkowy komentarz w tym kontekście staje się bezprzedmiotowy.

W związku z bardzo wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, witamina E, spełnia wyjątkową rolę w profilaktyce choroby miażdżycowej, (ale nie tylko), dając osłonę wilonienasyconym kwasom tłuszczowym, z których jest zbudowana błona komórkowa. Składniki błony komórkowej (w tym cholesterol) są chronione w ten sposób przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (RFT). Witamina E, przyczynia się nie tylko do likwidacji złogów miażdżycowych, ale także nie dopuszcza do ich powstania. Hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi, zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz pomaga przywrócić normalny rytm serca. Wyjątkowo korzystne oddziaływanie witaminy E na układ sercowo – naczyniowy, wynika z możliwości tłumienia stanów zapalnych ścian naczyń krwionośnych oraz poprzez skuteczne hamowanie ich powstania. Odbywa się to dzięki możliwościom blokowania utleniających reakcji, wywoływanych przez RFT, poprzez neutralizację tych związków. Wyniki badań potwierdzają, że witamina E w skuteczny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu wieńcowego i innych chorób z nim związanych. Badania potwierdzają także wyjątkowo korzystny wpływ suplementacji witaminy E, na takie dolegliwości jak;

  • nadmierna wrażliwość na chłód kończyn dolnych i górnych, spowodowanych spadkiem krążenia,
  • uderzeniami gorąca i zapaleniem naczyń krwionośnych,
  • zaburzenia układu nerwowego i depresje,
  • suplementacja witaminy E, poprawia stosunek cholesterolu LDL do HDL oraz powoduje obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi,
  • wspomaga gojenie ran i łagodzi zapalenie stawów,
  • wpływa kojąco na owrzodzenia układu pokarmowego,

Witamina E, wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Jest to związane z możliwością osłony błon komórkowych przed szkodliwym działaniem Reaktywnych Form Tlenu [RFT], wywołujących stany zapalne w organizmie..

Badania potwierdzają także wyjątkowo korzystny wpływ witaminy E w przypadku leczenia cukrzycy typu II, wrzodów żołądka i zapalenia stawów.

Witamina E, poprzez swoje możliwości neutralizacji wolnych rodników, skutecznie chroni, błony komórkowe i same komórki, centralnego układu nerwowego. Dlatego suplementacja witaminy E jest zalecana szczególnie w przypadku chorób centralnego układu nerwowego, takich jak; choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Witamina E, jako wyjątkowy antyutleniacz, posiada zdolności neutralizacji RFT na poziomie metabolizmu komórkowego. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym daje osłonę błonie komórkowej i wnętrzu komórki. Dzięki tym właściwościom może być wyjątkowo skuteczna w profilaktyce i w walce z chorobami o podłożu nowotworowym.

Witamina E

Składnik diety pokarmowej

Składniki diety pokarmowej wywierają decydujący wpływ na szereg reakcji zachodzących w organizmie na poziomie metabolizmu komórkowego. Właściwa porcja niezbędnych składników, wpływa, między innymi na utrzymywanie poprawnej struktury DNA, co w istotny sposób oddziałuje na prawidłowy przebieg procesów zachodzących w organizmie. Natomiast deficyt niektórych składników w diecie pokarmowej może prowadzić do powstania stanów patologicznych i zwyrodnieniowych. Można temu zapobiec poprzez stosowanie odpowiedniej diety pokarmowej.

Ważnym źródłem antyoksydantów może być właściwa dieta pokarmowa, która potrafi uzupełnić w organizmie niedobory przeciwutleniaczy. Do podstawowych antyutleniaczy należy witamina C oraz zawarta w oleju lnianym witamina E i karotenoidy. W organizmie, witamina E, jest umiejscowiona głównie w błonach komórkowych i cząsteczkach lipoprotein, które chroni przed uszkodzeniami w wyniku możliwości ich utlenienia przez wolne rodniki. Ochrona lipidów przez witaminę E sprowadza się do neutralizacji toksycznych wolnych rodników. Witamina E może być pomocna wszędzie tam gdzie procesy utlenienia komórek organizmu są procesami inicjującymi procesy chorobowe. Uważa się, że wolne rodniki odgrywają decydującą rolę w patologicznych procesach wielu chorób takich jak; choroby układu sercowo – naczyniowego, cukrzyca oraz wielu innych. Z inicjowaniem chorób nowotworowych włącznie. Odpowiednie dawki przeciwutleniaczy, (naturalnych przeciwutleniaczy – zawartych w diecie pokarmowej) mogą powstrzymywać procesy chorobowe.

Należy unikać syntetycznych form witaminy E, (występujących w przeróżnych specyfikach), bowiem wchłanialność takich związków jest ograniczona, a w niektórych przypadkach nie została w ogóle stwierdzona. Stosować wyłącznie formy naturalne.

Witamina E, w wyjątkowo skutecznej postaci, jest zawarta w oleju lnianym. Wynika to z tego, że jak należy się spodziewać, działanie witaminy E, (konsumowanej w oleju lnianym), będzie synergiczne (spotęgowane). Efekt synergii, zostaje osiągnięty dzięki pozostałym innym związkom przeciwutleniającym, które zawiera olej lniany. Należą do nich takie struktury jak; sterole, plastochromanol 8 i karoteny oraz inne antyoksydanty, występujące w oleju w mniejszych ilościach. Dodatkowym składnikiem, dającym możliwość spotęgowanego działania witaminy E, jest wielonienasycony kwas tłuszczowy Omega – 3, którego olej lniany zawiera ponad 52%. Kompozycja tych składników, pozwala wywołać, reakcję synergicznego i prozdrowotnego działania – wszystkich związków, które zawiera olej lniany. Podkreśla to wielu autorów. Wszakże przy spełnieniu koniecznego warunku, gwarantującego, że zawarte w oleju lnianym składniki, występują w czynnej formie biologicznej. Co oznacza, że w procesie ich pozyskiwania z nasion, nie zostały one zniszczone i są nadal biochemicznie aktywne.

Wszystkie te związki – w aktywnej biochemicznie formie
– zawiera Olej Lniany Vis Natura

Najlepszą kompozycję tworzy natura